Podtynkowe, nakładane czy natynkowe – jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Rolety zewnętrzne to coraz częściej spotykane rozwiązanie w polskich domach i mieszkaniach. Dzięki nim można skutecznie zabezpieczyć się przed słońcem, hałasem, a także utratą ciepła. Na rynku dostępne są różne rodzaje rolet – podtynkowe, nakładane oraz natynkowe. Poznaj ich główne zalety i wady.

Rolety podtynkowe – estetyka i energooszczędność

Rolety podtynkowe montowane są w specjalnych skrzynkach, które umieszczone są pod tynkiem elewacji budynku. Dzięki temu są one niewidoczne na zewnątrz, co wpływa na estetykę całego obiektu. Rolety te doskonale sprawdzają się w nowoczesnych budownictwach energooszczędnych, gdyż minimalizują straty ciepła przez okna. Ponadto, skrzynki rolet podtynkowych są dobrze izolowane akustycznie, co pozwala na skuteczniejszą ochronę przed hałasem z zewnątrz. Montaż tego rodzaju rolet jest możliwy jedynie podczas budowy domu lub podczas gruntownego remontu elewacji. Jednocześnie to właśnie te rolety zewnętrzne są obecnie bardzo chętnie wybierane przez klientów naszej firmy w Katowicach.

Rolety nakładane – kompatybilność z oknami

Rolety nakładane to kolejne rozwiązanie, które warto rozważyć. Ich montaż odbywa się bezpośrednio na ramie okna, co sprawia, że są one kompatybilne z większością dostępnych na rynku okien. Dobrze izolują termicznie oraz akustycznie, choć nieco słabiej niż rolety podtynkowe. Ważną zaletą tego rodzaju rolet jest możliwość ich montażu w trakcie wymiany okien, co pozwala uniknąć dodatkowych prac remontowych. Warto jednak pamiętać, że rolety nakładane mogą nieco zmniejszyć powierzchnię przeszklenia, co wpłynie na ilość światła wpadającego do pomieszczenia.

Rolety natynkowe – prostota montażu i uniwersalność

Ostatnim rodzajem rolet zewnętrznych są rolety natynkowe. Montowane są one bezpośrednio na elewacji budynku, co sprawia, że są one widoczne z zewnątrz. Mimo to, rolety natynkowe cieszą się dużą popularnością ze względu na prostotę montażu oraz uniwersalność – można je zamontować zarówno w nowo wybudowanym domu, jak i w starszym budynku. Rolety te również dobrze izolują termicznie i akustycznie, choć nieco słabiej niż rolety podtynkowe i nakładane. Warto zwrócić uwagę na estetykę rolet natynkowych – dostępne są one w różnych kolorach i wzorach, co pozwala dopasować je do wyglądu elewacji budynku.

Close Menu