Porównanie właściwości termicznych i akustycznych okien PCV i aluminiowych

Coraz więcej osób zwraca uwagę na energooszczędność oraz komfort akustyczny w swoim domu czy mieszkaniu. Wybór odpowiednich okien jest kluczowy dla osiągnięcia tych celów. Na rynku dostępne są różne rodzaje okien, a dwa z najpopularniejszych to okna PCV (polichlorku winylu) oraz aluminiowe. Właściwości termiczne i akustyczne tych dwóch materiałów różnią się od siebie, co może wpłynąć na decyzję o wyborze odpowiedniego rozwiązania dla naszego domu.

Właściwości termiczne

Okna PCV charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami termicznymi. Dzięki zastosowaniu specjalnych profili oraz systemów wielokomorowych, okna PCV są w stanie skutecznie izolować wnętrze budynku od niskich temperatur na zewnątrz. Wartość współczynnika przenikania ciepła (Uw) dla okien PCV wynosi zwykle 0,8  W/m²K, co jest bardzo dobrym wynikiem. Im niższa wartość współczynnika Uw, tym lepsza izolacja termiczna.

Okna aluminiowe również posiadają dobre właściwości termiczne, jednak nieco gorsze niż okna PCV. Wynika to z faktu, że aluminium jest materiałem o większej przewodności cieplnej niż PCV. Aby poprawić izolację termiczną okien aluminiowych, stosuje się specjalne systemy przegrody termicznej, które mają na celu zmniejszenie przenikania ciepła przez konstrukcję okna. Wartość współczynnika Uw dla okien aluminiowych wynosi zwykle 0,9 W/m²K.

Właściwości akustyczne

Okna PCV są również znane ze swoich dobrych właściwości akustycznych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich profili oraz uszczelek, okna te są w stanie skutecznie tłumić hałas z zewnątrz. Wartość współczynnika izolacji akustycznej (Rw) dla okien PCV wynosi od 32 do 45 dB, co oznacza, że są one w stanie zredukować hałas nawet o kilkadziesiąt decybeli.

Okna aluminiowe również posiadają dobre właściwości akustyczne, jednak podobnie jak w przypadku izolacji termicznej, nieco gorsze niż okna PCV. Wartość współczynnika Rw dla okien aluminiowych wynosi zwykle od 28 do 42 dB. W celu poprawienia izolacji akustycznej okien aluminiowych można zastosować dodatkowe uszczelki oraz szyby akustyczne.

Close Menu