Wybór okien do energooszczędnych domów – na co zwracać uwagę?

Wybór odpowiednich okien do energooszczędnego domu jest kluczowym elementem, który wpływa na komfort mieszkańców oraz oszczędność energii. Aby dokonać właściwego wyboru, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Współczynnik przenikania ciepła (Uw)

Jednym z kluczowych parametrów okien, na który należy zwrócić uwagę, jest współczynnik przenikania ciepła (Uw). Im niższa wartość tego wskaźnika, tym lepiej okno izoluje pomieszczenie od zewnątrz. Dla energooszczędnych domów zaleca się stosowanie okien o współczynniku Uw nie większym niż 0,8 W/(m²K). Warto jednak pamiętać, że wartość ta może się różnić w zależności od konkretnych wymagań budynku oraz lokalizacji.

Rodzaj szyby

Kolejnym istotnym elementem okna jest rodzaj szyby. W przypadku energooszczędnych domów zaleca się stosowanie szyb zespolonych, które składają się z dwóch lub trzech warstw szkła oddzielonych od siebie warstwą powietrza lub innego gazu o niskiej przewodności cieplnej. Szyby trzyszybowe są obecnie najbardziej efektywne pod względem izolacyjności cieplnej, co przekłada się na niższe straty energii.

Materiał ramy

Wybór materiału ramy okiennej również ma znaczenie dla energooszczędności domu. Na rynku dostępne są ramy wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, PCV czy aluminium. Drewniane ramy są naturalne i ekologiczne, ale wymagają regularnej konserwacji. PCV to popularny materiał ze względu na niską cenę i dobre właściwości izolacyjne okien PCV, a ramy aluminiowe są trwałe i odporne na korozję. Warto więc dokładnie przeanalizować wady i zalety każdego z materiałów przed podjęciem decyzji.

Uszczelki

Dobrze uszczelnione okno jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego poziomu izolacji cieplnej w domu. Warto zwrócić uwagę na ilość oraz jakość uszczelek w oknach. Zaleca się wybieranie okien z co najmniej dwiema uszczelkami, które zapewniają wysoką szczelność na powietrze oraz wodę. Uszczelki powinny być wykonane z trwałego i elastycznego materiału, który nie ulegnie zniszczeniu w wyniku eksploatacji okna.

Podsumowując, wybór okien do energooszczędnego domu wymaga uwzględnienia wielu aspektów. Ważne są zarówno parametry techniczne okna, jak i jego odpowiednie zamontowanie.

Close Menu